نشست خبری " دومین کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی با رویکرد اخلاق حرفه ای " مورخ 24 و 25 بهمن ماه 1396
12 دی ماه 1396
آذر صائمیان دبیرکنفرانس در جمع خبرنگاران در تاریخ 11/10/1396 با اشاره به این نکته که موضوع اخلاق حرفه ای با فرهنگ سازمانی عجین است، اظهار داشت: نهادینه سازی اخلاق حرفه ای، پیش شرط موفقیت سازمان ها است و به تقویت فرهنگ سازمانی کمک می کند.
وی با اشاره به این نکته که رعایت اصول اخلاقی به مزیت رقابتی سازمان ها کمک می کند، افزود: اگر هدف های اخلاقی را به خوبی شناسایی کنیم و به عنوان اصول پایه اخلاق حرفه ای قرار دهیم می توانیم به پایبندی سازمان ها به مسئولیت های اجتماعی، امیدوار باشیم.
صائمیان با تاکید بر این نکته که 500 شرکت برتر دنیا پای بندی خود را به موضوعات مسئولیت اجتماعی و اخلاق حرفه ای نشان داده اند، تصریح کرد: در کنفرانس امسال فرهنگ سازمانی، مفاهیم ساده در اخلاق حرفه ای مدیریت تبیین خواهد شد؛ موضوعاتی که اکنون به چالش مهم بهره وری و اثربخشی سازمان ها تبدیل شده اند.
وی از مسئولیت پذیری، پاسخگویی، داشتن حق دسترسی به اطلاعات و انتخاب، عدالت و انصاف، سلامت اداری، شفافیت، استقلال حرفه ای، خودفهمی و بی طرفی به عنوان برخی از این مفاهیم یاد کرد و گفت: با عمیق شدن در مفاهیم اخلاق حرفه ای، سازمان می تواند در بحث حرفه ای شدن، به شرایط مطلوبی دست پیدا کند.
دبیر کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی تاکید کرد: اخلاق حرفه ای می گوید که شما حق دارید و من به عنوان سازمان، وظیفه دارم تا به نیازها و خواست های شما پاسخگو باشم.
به گفته وی، در اخلاق حرفه ای باید فراتر از معیشت زندگی فکر کنیم و فرد باید از نیاز خود به نفع نیاز جامعه چشم پوشی کند.
صائمیان با اشاره به این نکته که کنفرانس امسال همانند سال گذشته به همت انجمن مدیریت ایران و دانشگاه خاتم و با مشارکت و حمایت سازمان ها و نهادهای مختلف علمی و اقتصادی برگزار می شود، ادامه داد: ریاست کنفرانس نیز همانند سال پیش بر عهده دکتر مجید قاسمی رییس هیات مدیره انجمن مدیریت ایران و رییس دانشگاه خاتم خواهد بود.
وی توسعه و ترویج فرهنگ سازمانی مبتنی بر اخلاق حرفه ای در نظام فکری فردی، سازمانی و اجتماعی، دستیابی به ارزش ها و الگوهای مناسب رفتار حرفه ای در توسعه پایدار و ارائه آخرین دستاوردهای علمی و کاربردی در فرهنگ سازمانی با رویکرد اخلاق حرفه ای ذکر کرد و گفت: روانشناسی اخلاق فردی، سبک زندگی و رفتار مبتنی بر اخلاق فردی، شاخص های توسعه اخلاقی، قوانین طلایی اخلاق فردی و چالش های ارزشی، اخلاقی و راهکارهای بهبود آن محورهای حوزه فردی، ابعاد و مولفه های نظام اخلاقی- فرهنگی در سازمان ها، منشور اخلاقی و نحوه تدوین آن، راهبردهای فرهنگ سازمانی مبتنی بر کسب تعالی اخلاقی، الگوسازی و توسعه اخلاق حرفه ای در مدیران بخش دولتی- خصوصی، ارزیابی و حسابرسی فرهنگی و ارزشی در سازمان ها و مبانی اخلاقی فناوری( فناوری های همگرا در چارچوب توسعه پایدار) محورهای کنفرانس در حوزه سازمانی و اخلاق و محیط زیست، راهبردهای اخلاق در مسوولیت اجتماعی، ابعاد و مولفه های شهروند حرفه ای( حقوق شهروندی- رفتار شهروندی)، اخلاق در رسانه ها و فضای مجازی و اخلاق، اقتصاد، قانون از محورهای حوزه اجتماعی تعیین شده است.
وی بااشاره به این نکته که تمامی مقالات پذیرفته شده در کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی، به صورت رایگان در پایگاه استنادی جهان اسلام(ISC) و سیویلیکا نمایه و منتشر خواهد شد.
دبیر کنفرانس ملی فرهنگ سازمانی با اشاره به برپایی جایزه مسئولیت اجتماعی مدیریت همزمان با کنفرانس، اظهار داشت: مسئولیت مدیریت، مسئولیت اقتصادی، مسوولیت قانونی، مسئولیت اخلاقی و مسئولیت داوطلبانه و بشردوستانه، محورهای این جایزه است که 20 زیرمعیار از این 5 محور در سازمان ها مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
وی بیشتر نقصان ها در سازمان ها را ناشی از نپرداختن به مسئولیت مدیریت عنوان کرد و گفت: بالاترین امتیاز در این جایزه مربوط به حوزه مسئولیت مدیریت و مسئولیت اقتصادی خواهد بود. ایشان اضافه کردند در حال مذاکره با پروفسور دانیل دنیسون و ادرگار شاین هستیم تا امکان سخنرانی آنان در کنفرانس مهیا گردد.
وی با اشاره به این نکته که ارزیابی جایزه مسئولیت اجتماعی در سازمان های دولتی با بخش خصوصی یا عام المنفعه تفاوت دارد، اعلام کرد که امسال از موسسات عام المنفعه و خیریه بابت ثبت نام در جایزه مسئولیت اجتماعی مدیریت، هزینه ای دریافت نخواهد شد و این موسسات به صورت رایگان ممیزی خواهند شد.
صائمیان با تاکید بر این نکته که ارزیابی ها متعهدانه و مسوولانه خواهد بود، تصریح کرد: ارزیابانی برای ارزیابی و ممیزی انتخاب خواهند شد که خوشنام، حرفه ای و دارای سوابق ارزیابی در جوایز معتبر بوده و به مفاهیم مسئولیت اجتماعی آشنایی کامل داشته باشند. وی همچنین از بانک پاسارگاد و شرکت های زیرمجموعه و بانک صادرات بعنوان حامیان مالی و دانشگاه های خاتم، خواجه نصیرالدین طوسی، شهید بهشتی، پیام نور و قم و انجمن های علمی و مدیریتی و ... به عنوان حامیان معنوی این کنفرانس نام برد.
همچنین ایشان افزودند تاریخ ارسال مقالات تا پایان دی ماه 1396تمدید شده است.
صائمیان با بیان این نکته که باید روی بحث فرهنگ سازمانی کار جدی انجام دهیم تا نتایج آن را در فعالیت سازمان ها مشاهده کنیم، افزود: فرهنگ در عقاید، باورها و هنجارها نهفته است و می تواند به رشد فردی و سازمانی ما کمک کند.